Ljusbärande putti

480474

LJUSBÄRANDE PUTTI, 1 par, barock, 1600/1700-tal, sannolikt Sydtyskland, komponerade som ett spegelvänt par och sitter på profilerade fundament, ljushållarna är spiralvridna, hornformade och omgivna av akantusblad, skurna i lind, krederade och med rester av förgyllning och bronsering, höjd ca 81, största bredd 35 samt största djup 36 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Bitar av tår, fingrar, lockar m m är borta, sprickor och insektsangrepp, renoverade och kompletterade.

Ändringar/tillägg
Svarvade pelarna som syns på bilderna medföljer ej.

Konst, Skulpturer, Diverse, Samlarobjekt

Ljusbärande putti

Budhistorik (31 bud)
3439259
11 000
3439255
10 500
3439253
10 000
3439254
9 800
3439253
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.