Karta Asiae

480286

KARTA Asien, (5) Frederick de Wit: Accuratissima totius Asiae Tabula ca 1680, kartor Europa och Sydamerika (3) samt vinjettblad (1) och innehållsförteckning (1) till de Wits Atlas från 1680.

Gravyrer med samtida kolorering, kartan över Asien och Europa ca 47 x 51 cm.

Kartan över Europa endast halv, Asien delvis av i mittvecket, delar borta, omfttande skador i form av revor, nagg och fläckar, påskrifter.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Karta Asiae

Budhistorik (11 bud)
3432819
3432633
3431536
750
3431535
700
3431534
650

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.