Citronskål Kina 1700-tal

480147

CITRONSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), tvådelad i form av trädstam med två putti samt genombruten gallerskål, efter Meissen-modell, troligen tillverkad omkr. 1775, höjd ca 38,5 cm

LITTERATUR: Jämför med; David Howard & John Ayers, "China for the West", vol. II, 1978, s. 564, bild 583

Lagningar, skador

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 10

Citronskål Kina 1700-tal

Budhistorik (18 bud)
3440383
7 600
3440376
7 400
3440376
7 000
3440382
6 800
3440376
6 400

Slutpris SEK:
7 600
765 EUR, 869 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.