Spegel med konsolbord Karl Johan

479945

SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1820/30-tal,
ornamentik delvis träskuren, delvis i gjutet pastellage, förgylld med polerat guld, slagmetall, spegel krönt av lyra, flankerande kolonner med kannelyr, konsolbordet med skiva i sten, ymnighetshorn, lejontassar, marmorerad sockel, konsolbordets höjd 83, 95x43, spegelns höjd 199x92 cm

Slitage, smärre dekorbortfall,

Speglar, Möbler

Rum 14

Budhistorik (22 bud)
3431861
8 200
3430540
8 000
3431860
8 000
3430540
7 800
3431145
7 800

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.