Ljusstakar Niclas Anström Växjö tenn

479886

LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1800-tal, empire, Niclas Anström (1817-1844), Växjö 1838, godronnerad ljuspipa, kvadratisk fotplatta på kulfötter, dekor av bård med fleuroner, stämplade, höjd ca 10,5 cm

Botten med lagningar, stötskador, något sneda

Metall, Belysning, Allmoge

Visas på begäran

Budhistorik (14 bud)
3432203
1 800
3432202
1 700
3432198
1 600
3432201
3432198
1 400

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.