Historia, topografi Lappland m. m, 13 vol.

479842

HISTORIA, TOPOGRAFI LAPPLAND M. M. (13). GÖTHE, GUSTAF. Om Umeå lappmarks svenska kolonisation från mitten av 1500-talet till omkr. 1750. Uppsala, 1929; TURI, JOHAN. Muittalus samid birra. En bog om lappernes liv... Köbenhavn, 1910 (endast texten); SOMMARIN, EMIL. Bidrag till kännedom om arbetsförhållanden vid svenska bergverk och bruk i äldre tid till omkring år 1720. Lund, 1908; RHEEN, SAMUELE. En kortt relation om lapparnes lefwarne och sedher, wijdskiepellser, sampt i många stycken grofwe wildfarellsser (Bidrag till kännedom om de svenska landsmålen och svenskt folkliv. XVII. 1.). Uppsala, 1897; COLLINDER, BJÖRN. Ordbok till Sveriges lapska ortnamn. Uppsala, 1964; BURMAN, FALE. Jämtlands vägar. Dagboksanteckningar från 1791. Östersund, 1902; GOES, DAMIANUS Ā. Tvenne skrifter af den portugisiske riddaren Damianus ā Goes: Veklagan öfver det lappska folkets öde och Lapplands beskrifning... I-II. Stockholm, 1915 ( 2 exemplar, det ena med trasigt tillägg); Svenska Linné-Sällskapets årsskrift årgång XXX, 1947 (med flera uppsatser om den lappländska resan). Uppsala, 1948; LINNÉ, CARL VON. Iter lapponicum. Andra upplagan. Uppsala, 1913; HAMBERG, AXEL. Gesteine und Tektonik des Sarekgebirges nebst einem Überblick der skandinavischen Gebirgskette. Stockholm, 1910.

Inalles 13 volymer. Ej kollationerade. Understrykningar och enstaka anteckningar. De 4 första titlarna privatbundna, övriga mestadels häftade, med varierande grad av slitage.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Budhistorik (16 bud)
3440320
1 800
3429364
1 700
3429364
1 600
3429342
3429342
1 300

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.