Med litografi av Brusewitz och etsning av Sallberg

479762

TVÅ BIBLIOFILUPPLAGOR. (2). BRUSEWITZ, GUNNAR. Dagbok från en sjö. Stockholm (tryckt i Växjö) 1996.
4:o. 1 signerad originalfärglitografi (löst bifogad), planscher o.a. illustrationer av författaren. Omslag medbundet.
Brunt originalhfrbd. Skinnskodd pbdkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 100 nr. ex., detta nr 54.

BIBLIOFILUPPLAGA. JOHANSSON, G. - REHNBERG, M. - SELLING, G. Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. Stockholm 1953.
4to. 1 signerad originallitografi av Harald Sallberg, nr 316/400, kolofonen signerad av författarna.
Blått hfrbd, dekorerat.

2 vol.

Ur svenska hjärtans djup - nött band, någon cigarettdoft.

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor, Konst, Grafik

Rum 1

Budhistorik (3 bud)

3428151
3428150
3427645

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.