Svensk friskvård 1642

479695

SVENSK FRISKVÅRD 1642. PALMCRON (SPARRMAN), ANDREAS. Sundhetzens speghel. uthi hwilken man beskodhar sundhetzens natur/ förnämste orsakerne til alla siukdomar/ som sundheten förstöra plägha; såsom och the medels rätta brwk/ hwarigenom hon för them befrijat/ til thet bestämda målet kan underhållen warda/ på wårt tungomål stält och i liuset gifwin aff Andrea Sparman/ h.nes k. m.tz lijff-medico, såsom ock then konunglighe residentz-stadz medico ordinario. Stockholm, hos Ignatius Meurer, 1642.
8:o. 163 x 104 mm. (64), 407, (1) s. Saknar det graverade extra titelbladet. Nött och fläckigt samtida pergament, ryggen saknas, främre pärmen loss. En del småfläckar, bitvis fuktfläckig. Nedre hörnet avbränt s. 47-50, förlust av kustoder. Erich Sparrmans namnteckning på titelbladet.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet, spalt 685-86. Första upplagan. Tidigt svenskt -dock sannolikt baserat på utländska förlagor- arbete om förebyggande hälsovård, med avsnitt om diet, kosthållning och matlagning.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Böcker/Kartor, Medicin

Svensk friskvård 1642

Budhistorik (23 bud)
3440865
3 200
3440832
3440863
3440832
2 600
3436585
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.