Högström om Lappland 1746

479602

HÖGSTRÖM OM LAPPLAND 1746. HÖGSTRÖM, PEHR. Beskrifning öfwer de til Sweriges krona lydande lapmarker, innehollande kort underrättelse så wäl om landets belägenhet och beskaffenhet i gemen, som des inwånares tilstånd och husholdning, deras seder, maner och lefnadsart, samt laster och widskepelser, m. m. Framgifwen af mag. Pehr Högström missionar. och kyrkoherde wid Gelliware. Stockholm, Lars Salvius, 1746.

8:o. 165 x 110 mm. (20), 271, (1 blank, 12) s.
Stänkdekorerat samtida halvfranskt band med ryggtiteletikett av pergament, oxiderade förgyllningar och sprängda snitt. Något bruntonad, men ren inlaga. Nils von Rosensteins namnteckning på titelbladet.
Marklund, Övre Norrland i litteraturen, 2580.
Warmholtz 712 skriver: "Detta verk är i sit ämne det första, som på vårt tungomål, genom almänt tryck utkommit".

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Rum 1

Högström om Lappland 1746

Budhistorik (26 bud)
3439897
3439836
2 800
3439374
2 600
3439835
2 600
3439374
2 400

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.