Ljusstakar gustavianska av Zadoch Bergenholtz

479545

ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), ett par ljusstakar, gustavianska, fyrstämplade ZB Vimmerby 1799, tenn, klockformad fot med pärlstav, kannelerad pelare med balusterformad ljuspipa, höjd 26,5 cm

Smärre bristning och slitage

Diverse, Metall, Belysning

Monter 5

Budhistorik (17 bud)
3432255
9 000
3431195
8 000
3431194
7 800
3431193
7 600
3431192
7 400

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.