Lapplands-litteratur, 5 vol.

479419

LAPPLANDSLITTERATUR (5). LUNDBOHM, HJALMAR (utg.). Lapparne och deras land. Skildringar och studier. I-VII. Omfattar: I) TURI, JOHAN. En bog om lappernes liv. Muittalus samid birra af den svenska lap Johan Turi. Köbenhavn, 1911; II) DEMENT-HATT, EMILIE. Meclapperne i höjfjellet. Stockholm, 1913; III) KOLMODIN, TORSTEN. Folktro, seder och sägner från Pite lappmark. Stockholm, 1914; IV) FORSSLUND, KARL-ERIK. Som gäst hos fjällfolket. Stockholm, 1914; V) NORDSTRÖM, ESTER BLENDA. Kåtornas folk. Stockholm, 1916; VI) TURI, JOHAN. Muittalus samid birra. En bok om lapparnas liv. Stockholm, 1917; VII) DRAKE, SIGRID. Västerbottenslapparna under första hälften av 1800-talet. Etnografiska studier. Stockholm, 1918.
8:o. Skiftande mått. Grågröna halvmarokängband med blind- och guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer, övre guldsnitt och medbundna omslag (G. Hedberg). 5 volymer.

Ej kollationerade.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

Böcker/Kartor, Historia

Lapplands-litteratur, 5 vol.

Budhistorik (24 bud)
3440854
6 600
3440853
6 400
3440790
6 200
3440790
6 000
3440828
5 800

Slutpris SEK:
6 600
665 EUR, 755 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.