Rökelsekar med lock brons

478957

RÖKELSEKAR MED LOCK, brons, Kina, omkring år 1900, tripod, med hänklar, arkaiserande dekor, lockknopp i form av qilin, höjd ca 28 cm, diameter ca 17 cm, längd ca 26 cm

Avslag, slitage, lagning

Ändringar/tillägg
Två mindre avslagna bitar medföljer, finns att avhämta vid utlämningen

Orientaliskt, Konsthantverk

Rökelsekar med lock brons

Budhistorik (10 bud)
3423931
1 300
3423929
3423928
750
3423803
600
3423802
550

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.