Karmstolar 1920-tal

478882

KARMSTOLAR, 1 par, Upsala Möblerings AB, 1928, sannolikt formgivna av Ameritz Lovén, massiv mahogny, tagelstoppade textilklädda sitsar, brännmärkta, höjd ca 87, sitthöjd 47 cm

HISTORIK: Enligt uppgift köpta på 1970-talet i samband med möblerensning på Uppsala Slott

Bruksslitage, smärre skador/lagningar

Möbler, Fåtöljer

Rum 12

Karmstolar 1920-tal

Budhistorik (58 bud)
3424579
13 000
3424578
12 500
3424576
12 000
3424575
11 500
3424573
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.