Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer

Föregående | Översikt | Nästa

478788

CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtölj, formgiven 1923 till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, plåtbricka med stolsnummer 54 medföljer, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm

PROVENIENS: Stockholms Konserthus

Kantband med släpp, smärre slitage, senare klädsel

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 12

478788 - Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Carl Malmsten,

Budhistorik (5 bud)
3417241
3 200
3417240
2 600
3417238
3413474
3413103

3 dagar kvar
Avslutas: 2017-08-20 kl 19:24
AKTUELLT BUD SEK:
3 200
Utropspris SEK:
10 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer