Salongsgrupp i nyrokoko tillverkad i valnöt

478733

SALONGSGRUPP, 8 dlr, nyrokoko, 1800-talets slut, valnöt, skuren dekor, bestående av: soffa, 2 st taburetter, 4 st stolar, salongsbord, etikettmärkta C.E Jonsson Stockholm, soffans längd 140, bordets höjd ca 77, 86x70, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Inköp av direktören S.H Ödmann och hans fru Sigrid Lindqvister år 1895, ursprungligen stått i förmaket i deras bostad på Engelbrektsgatan Stockholm

Medföljer handlingar och fotografier från lägenheten finns att avhämta vid Utlämningen

Slitage, soffa och en stol med skador i stoppning, en med påbörjad omklädning, tyg med fläckar och skador

Diverse

Rum 18

Budhistorik (3 bud)

3422830
2 800
3422813
2 600
3412081
2 400

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.