Kerstin Hedeby olja

478694

KERSTIN HEDEBY-PAWLO (född 1926): Komposition, signerad och daterad Hedeby -58, oblandteknik på papper, ca 98x72 cm

Historik; Kerstin Hedeby-Pawlo fick sin huvudsakliga utbildning vid Konstakademien i Stockholm 1948-53. Sedan 1949 har hon medverkat som kostymör och scenograf i ett 30-tal uppsättningar i samarbete med bl a Ingmar Bergman. Kerstin Hedeby-Pawlo har under åren arbetat på bl a Malmö stadsteater, Kungliga Operan i Stockholm, Operan i Helsingfors, Det Kongelige Teater i Köpenhamn samt Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm.

Fack 12

Kerstin Hedeby olja
Budhistorik (8 bud)
3422503
650
3422498
600
3422497
550
3422493
500
3422492
450

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.