Kruka USA Pueblo

478616

KRUKA, lergods, USA, 1900-talets första hälft, Pueblo, dekor i brunt samt rostrött av geometriska figurer, diameter ca 18 cm, höjd ca 21 cm, bok medföljer: "Historic Pottery of the Pueblo Indians 1600-1880", Larry Frank & Francis H. Harlow

Slitage

Ändringar/tillägg
Bok medföljer avhämtas i kundcenter

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Etnografica, Diverse, Diverse

Kruka USA Pueblo

Budhistorik (49 bud)
3421127
11 000
3421128
10 500
3421127
10 000
3421121
9 800
3421121
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.