Samling speldosor symphonion

478561

SPELDOSA / SYMPHONION, modell Mira, Tyskland, omkring 1900, för plåtskivor, numrerad 110, fodral i betsad mahogny, med bild av centraleuropeiskt landskap i locket, en skiva medföljer, spelar Die Letzte Rose ur operan Martha av Friedrich von Flotow, höjd ca 20, 32x27 cm, mekanismen fungerar vid inskrivningstillfället, vev för uppdragning medföljer, ett exemplar av tidsskriften Musical Box Society nr 3 vintern 1987-88 medföljer

Bruksslitage

Ändringar/tillägg
Vev för uppdragning finns för avhämtning i utlämningen

Diverse, Nautica/Technica

Monter 32

Samling speldosor symphonion

Budhistorik (6 bud)
3434424
3 400
3433129
3 200
3432691
2 400
3432690
3427280
550

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.