Fat fajans Rörstrand 1700-tal

478554

FAT, fajans, 1700-tal, silvermodell, oval form, konturerat brätte, Rörstrand 1773, polykrom dekor i starkeldsfärger av strödda blommor, märkt "Rörst 11./1. 73. N 1/4" samt målarsignatur B., längd ca 45 cm

Krackeleringar, sprickor med zinkstift

Keramik/Porslin

Monter 27

Fat fajans Rörstrand 1700-tal

Budhistorik (9 bud)
3423948
4 200
3423585
3423947
3 800
3423585
3423570
2 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.