Samling speldosor symphonion

478548

SPELDOSA/ SYMPHONION, Imperial, Tyskland, omkring 1900, för plåtskivor, numrerad 110, med bild av musicerande barn i locket, en skiva medföljer, spelar psalmen Nun Danket Alle Gott av Martin Rinkhardt, i låda i mahognyfanér, höjd ca 20, 30x25 cm, mekanismen fungerar vid inskrivningstillfället, vev för uppdragning medföljer

Bruksslitage, lås på lådan senare bemålat

Ändringar/tillägg
Vev finns för avhämtning i Utlämningen

Diverse, Samlarobjekt, Nautica/Technica

Monter 32

Samling speldosor symphonion

Budhistorik (7 bud)
3439412
2 400
3434422
3433124
3432341
1 700
3432335
1 600

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.