Samling speldosor

478541

SPELDOSOR, 2 st., i form av fotoalbum, 1800-tal, läderinbundna, ett med dekor av porträtt av Oscar II, invändigt med fotografier, mekanismen på den större speldosan fungerar vid inskrivningstillfället, spelar Champagnepolka av Johannes Strauss samt Ach So Fromm ur operan Martha av Friedrich von Flotow, ca 28x21 respektive 13x16 cm, nycklar medföljer

Slitage, revor, den mindre speldosan med lösa sidor samt med mekanism som inte fungerar vid inskrivningstillfället

Ändringar/tillägg
Nycklar finns för avhämtmning i Utlämningen

Diverse, Nautica/Technica

Monter 32

Samling speldosor

Budhistorik (28 bud)
3438641
2 600
3438669
2 400
3438641
3438668
3438641
1 900

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.