Spegel med konsolbord nyrokoko

478064

SPEGEL med KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor delvis träskuren och gjutet pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, stort kvicksilverfolierat glas, uppsvägt och genombrutet krön, profilerad ram, konsolbord med svängda ben och dekorerat fotkryss, marmorerad träfiberskiva, total höjd 297, 108x49 cm, spegelns höjd ca 218 cm

Skador, ramskador, torrsprickor, senare skiva

Speglar

Rum 22

Budhistorik (9 bud)
3415788
3415784
3 800
3415779
3 600
3414743
3 400
3413981
2 800

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.