Allmogeföremål

477961

ALLMOGEFÖREMÅL, (6) Skåne bl a Linderöd, 1700- och 1800-tal, skrin, 1700/1800-tal, grönmålat med kronor, möjligen heraldiskt adliga för herremanshem, skäkta, bemålad och daterad 1827, sländor, den ena daterad 1828, supsked i trä, 1700/1800-tal, skrapa, 1800-tal, skrinets höjd ca 17 samt 43 x 28 cm.

Ej originalock till skrinet, dekorbit bort på supskeden, sländorna ej kompletta, orhål, bruks och åldersrelaterat slitage.

Diverse

Monter 9

Allmogeföremål

Budhistorik (4 bud)

3412254
750
3412252
700
3412251
650
3412098
600

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.