Ferdinand Fagerlin porträtt

477959

FERDINAND FAGERLIN, (1825-1907) porträtt av Anna Thunman, signerad F. F-n -60, olja på duk uppfodrad på pannå, oval, samtida ram, största mått ca 17 x 14 cm.

Målningen är sannolikt utförd sommaren 1860 då Fagerlin tillfälligt uppehöll sig i Sverige. På baksidan finns en urklippt text från någon form av utställningskatalog.

Konst, Äldre måleri

Monter 10

Ferdinand Fagerlin porträtt

Budhistorik (7 bud)
3414276
2 800
3414275
2 600
3414274
2 400
3414273
3414272

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.