Kaffekanna Porzellanmanufaktur Fürstenberg

477898

KAFFEKANNA, porslin, Tyskland, 1790-tal, sengustaviansk, cylinderformad, Porzellanmanufaktur Fürstenberg, dekor av reserver i sepia med putto samt lejon och påfågel, detaljer i guld, botten med tillverkarmärke, höjd ca 22 cm

Historik: tidigare bedömd av Museum Schloss Fürstenberg

Locket med smärre nagg

Keramik/Porslin

Budhistorik (14 bud)
3414288
2 800
3414236
2 600
3414236
2 400
3414237
3414236

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.