Byrå gustaviansk Gustaf Foltiern

477602

BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, fanerad med jakaranda, alm och färgat lövträ, beslag av förgylld mässing, skiva av kolmårdsmarmor, inläggningar av kannelyrer och korslagda ymnighetshorn, höjd ca 83, 119x54 cm

Renoverad och kompletterad, fanerlagningar, senare skiva, nyckel saknas

Möbler, Skåp, byråer

Rum 11

Budhistorik (6 bud)
3405747
25 000
3405135
21 000
3403529
10 500
3401776
8 400
3400473
8 200

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.