Teskedar silver 1800-tal

477580

TESKEDAR, 14 st., "Gammal fransk", silver, 1800-talets andra hälft, av varierande mästare bland annat Johan Theodor Hagman (1874-1901), Uppsala, Carl Magnus Hedin (1843-1868), Nora, Erik Linderoth d.ä. (1824-1870), Umeå, Erik Felix Wendelius (1833-1837 samt 1862-1894), Östhammar, längd ca 13-14 cm, vikt ca 169 g

Vissa med gravyr, slitage, stötskador

Silver

Visas på begäran

Teskedar silver 1800-tal

Budhistorik (9 bud)
3410315
3406625
650
3405613
600
3401395
550
3400483
500

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.