Alf Wallander Rörstrand Kräftserivs

477534

ALF WALLANDER, kräftservis, 13 dlr., flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, bestående av: skål samt 12 halvdjupa tallrikar, tallrikarnas diameter ca 22,5, skålens diameter ca 25 cm, höjd 13 cm

Missfärgningar under glasyr, krackelyrer, obetydligt nagg

Keramik/Porslin

Monter 14

Budhistorik (17 bud)
3400937
6 600
3410455
6 400
3400937
6 200
3410448
6 000
3400937
5 800

Slutpris SEK:
6 600
665 EUR, 755 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.