Apotekskärl porslin

476937

APOTEKSKÄRL, Marieberg, fajans, dekor i starkeldsblått med 3 kronor, IHS samt benämningen P L Sassafri och Georgii, i botten märkning, höjd ca 13 cm.

Ett kantnagg, krackelyr i glasyren.

Keramik/Porslin

Monter 10

Apotekskärl porslin

Budhistorik (15 bud)
3403087
5 600
3403030
5 400
3403086
5 200
3403030
5 000
3403083
4 800

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.