Per Södermark porträtt

476895

PER SÖDERMARK (1822-1889.): "Fortunata", monogramsignerad "P.S."olja på duk, ca 32 x 26 cm

Sannolikt utförd efter en komposition av brodern Olof Johan Södermark, se nationalmuseum NMG, Lito 3/1874

Några mindre färgbortfall, smärre krackelyr.

Konst, Äldre måleri

Fack 29

Per Södermark porträtt
Budhistorik (33 bud)
3403646
3 600
3403400
3 400
3403186
3 200
3403399
3403186
2 800

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.