Terrin fajans Moustiers 1700-tal

476551

TERRIN, fajans, Frankrike, 1700-tal, senbarock, Moustiers, på tassar, med hänklar i form av grotesker, dekor av figurer samt blomsterslingor i lejongult, längd ca 33 cm, höjd ca 24 cm

Proveniens: enligt uppgift tidigare ägd av konstnären Einar Nerman (1888-1983)

Nagg, lockknoppen med lagning

Keramik/Porslin

Monter 4

Budhistorik (13 bud)
3400129
3400075
1 600
3399479
3398907
3398906
750

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.