Kaffekanna Frankrike Empire

476433

KAFFEKANNA, porslin, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire, dekor av medaljonger med "Splendeur de nom" samt "Intelligence", delvis förgylld, höjd ca 22 cm

Mynningen med nagg, lockknoppen lagad samt ej troligen ursprungligen tillhörande

Keramik/Porslin

Monter 2

Kaffekanna Frankrike Empire

Budhistorik (8 bud)
3398815
650
3398789
600
3396952
550
3398710
550
3396952
450

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.