Stenturban

476364

STENTURBAN, Osmansk, 1500/1600-tal, sannolikt kalksten, har ursprungligen suttit på en pelare vid en dignitärs grav i det Osmanska riket, höjd ca 13, diameter 17 cm.

Proveniens; Kommer från en äldre samling av fornföremål.

Jordfynd med slitage, skador och erosion.

Diverse

Monter 9

Stenturban

Budhistorik (7 bud)
3397595
3397317
1 400
3396980
1 300
3396626
3389712

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.