Romansk missal

476279

ROMANSK MISSAL, tysk munkmissal, 1100-tal, med text och målade dekorativa detaljer på vellum, längst ner på bladets baksida är en bit vellum fäst, på denna finns en påskrift som utifrån avvikelser i stil bör ha tillkommit under 1200-talet vilket tyder på att missalen då fortfarande var i bruk, passepartoutens innermått ca 28 x 18 cm.

Fuktfläckar, slitage.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Romansk missal

Budhistorik (17 bud)
3392153
5 000
3392152
4 800
3392151
4 600
3392150
4 400
3392149
4 200

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.