Hertha Bengtsson Blå Eld för Rörstrand

475939

HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", servisdelar, 12 st, flintgods, Rörstrand, bestående av: 4 chokladkoppar med fat, 5 assietter, gräddkanna, sockerskål, lövformat serveringsfat

HISTORIK: Hertha Bengtsson formgav denna servis 1951

Bruksslitage, fat till kopp med glasyrnagg

Keramik/Porslin, Design

Monter 31

Budhistorik (6 bud)
3424924
1 800
3424269
1 700
3424923
1 700
3424269
1 600
3422538

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.