Design Johan Petter Johansson Triplex armatur

475837

JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex", armatur med hissfunktion, tidig produktion 1920-tal, avtagbar skärm, skärm i lackerad plåt med galler, borstat stål, hiss med keramikhjul och vikt i stål, längd 145 - 305 cm

HISTORIK
Modellen formgiven 1919.

renoverad, nydragen el, slitage

Belysning, Bordslampor, Design

Rum 7

Budhistorik (14 bud)
3397020
11 000
3397019
10 500
3396855
10 000
3396854
8 600
3396516
8 400

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.