Carl Otto Hultén Komposition

472884

CARL OTTO HULTÉN (1916-2015): Komposition, signerad C. O. Hultén, blandteknik på pannå av papp, 20x60 cm. Utförd i början av 1950-talet.
Historik:
Målningen är en kompositionsskiss till väggmosaiken till Fridhemsskolan i Malmö. Tack till Thomas Millroth för detta komplement till katalogiseringen.

Fuktskador, slitage

Kundcenter

Carl Otto Hultén Komposition

Budhistorik (15 bud)
3421723
9 000
3421721
8 800
3420317
7 400
3420267
7 200
3418268
6 400

Slutpris SEK:
9 000
879 EUR, 1 029 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.