Johan Boklund, Savoyardgosse Paris 1855

472515

JOHAN BOKLUND (1817-1880): Savoyardgosse som lagar sitt instrument, signerad och daterad J. Boklund Paris 1855, olja på duk, 92x72,5 cm.
Proveniens:
Bukowski Auktioner, Internationella, våren 2004, katalognr 186
Litteratur:
Svenskt Konstnärslexikon, band I, Allhems förlag, Malmö 1953, omnämnd sidan 212 med följande text:
.
"Han for då till Paris på nyåret 1855 för att studera i Thomas Coutures då så berömda ateljé [...] dit f.ö. nästan alla svenska målare just nu drog sig. Couture v

Konst, Äldre måleri

Rum 18

Budhistorik (29 bud)
3435524
76 000
3435522
74 000
3435517
72 000
3435519
70 000
3435517
68 000

Slutpris SEK:
76 000
7 668 EUR, 9 105 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.