Johan Boklund, Savoyardgosse Paris 1855

472515

JOHAN BOKLUND (1817-1880): Savoyardgosse som lagar sitt instrument, signerad och daterad J. Boklund Paris 1855, olja på duk, 92x72,5 cm.
Proveniens:
Bukowski Auktioner, Internationella, våren 2004, katalognr 186
Litteratur:
Svenskt Konstnärslexikon, band I, Allhems förlag, Malmö 1953, omnämnd sidan 212 med följande text:
.
"Han for då till Paris på nyåret 1855 för att studera i Thomas Coutures då så berömda ateljé [...] dit f.ö. nästan alla svenska målare just nu drog sig. Couture v

Konst, Äldre måleri

Rum 18

Budhistorik (29 bud)
3435524
76 000
3435522
74 000
3435517
72 000
3435519
70 000
3435517
68 000

Slutpris SEK:
76 000
7 760 EUR, 9 006 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Slakthusgatan 22
Växel tel 08-686 98 80

Helsingfors
Växel +358 9 35 426 700

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Baltzarsgatan 6

Antikskolan

» Läs mer