Teckningar & gravyrer 17/1800-tal

472514

TECKNINGAR & GRAVYRER (17/1800-tal), Studier för vapensköld, dekorelement, epitafier, m.m, landskap, takstol, gravyr av Pehr Hörberg efter Ehrenstrahl (17), delvis akvarellerade/laverade pennteckningar samt gravyrer, varierande format 15 x 13 - 33 x 21 cm

PROVENIENS: Familjen Gjörwell/Almqvist

Fläckar, veck, pappersskador, oramade

Konst, Teckningar

Monter 31

Budhistorik (27 bud)
3426212
3 800
3425853
3 600
3421864
3 400
3420734
3 200
3420600

Slutpris SEK:
3 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer