J.F. von Bredas krets pennteckningar

472476

JOHN FREDRIK VON BREDA (1788-1835) hans krets: Klassicerande studie av man med yxa, studier av man med hillebard, samt grip vid offeraltare (3), laverade pennteckningar, 16,5 x 10, 13,5 x 8,5, 10 x 11,5 cm

PROVENIENS: Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837)
genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855)
genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886)
genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951)
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

En med fläckar, smärre pappersskador, oramade

Konst, Teckningar

Monter 31

Budhistorik (2 bud)

3427018
3426916

Slutpris SEK:
34 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.