L.J. Desprez pennteckning ur Gjörwells samling

472468

LOUIS JEAN DESPREZ (1743-1804): Italienskt landskap med träddunge, pennteckning, med påskrift les sept frers, 21,5 x 35,5 cm

PROVENIENS: Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837)
genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855)
genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886)
genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951)
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare

Gjörwell studerade vid Målar- och bildhuggarakademien och anställdes 1788 under Louis Jean Desprez som byggnadselev vid det projekteringen av det nya stora slottet vid Haga.

Fläckar, pappersskador, oramad

Konst, Teckningar

Budhistorik (20 bud)
3427457
4 800
3427469
4 600
3427457
4 400
3427455
4 200
3427455
3 800

Slutpris SEK:
4 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer