J Robert Nilsson olja Fredrika Dorothea Wilhelmina

472408

JOHAN ROBERT NILSSON (1842-1888): Porträtt av Drottning Fredrika Dorothea Wilhelmina, Gustaf IV Adolfs gemål, enligt påskrift på spännramen "kopia efter en på Gripsholm befintlig tafla af Sköldebrand måladt af J Rob. Nilsson", olja på duk, 37,5x30 cm

Krackeleringar, färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Budhistorik (15 bud)
3434743
4 600
3434048
4 400
3434007
4 200
3434028
4 200
3434007
3 400

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.