Hilding Linnqvist oljemålning

469021

HILDING LINNQVIST (1891-1984): Flicka i grått, signerad och daterad Hilding Linnqvist 1912, signatur a tergo, utförd 1912, olja på duk, ca 61x50,5 cm
PROVENIENS: Advokat Harald Dahlin, Djursholm
därefter i arv till hans son advokat Hans Dahlin, Småland
Privat samling, USA
UTSTÄLLD: Hilding Linnqvist - retrospektiv, Liljevalchs konsthall, Stockhom 1957, katalognr 1

Kundcenter

Hilding Linnqvist oljemålning

Budhistorik (7 bud)
3437343
18 000
3437164
12 500
3436908
10 000
3431848
5 400
3429320
5 200

Slutpris SEK:
18 000
1 759 EUR, 2 057 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.