Hilding Linnqvist oljemålning

469021

HILDING LINNQVIST (1891-1984): Flicka i grått, signerad och daterad Hilding Linnqvist 1912, signatur a tergo, utförd 1912, olja på duk, ca 61x50,5 cm
PROVENIENS: Advokat Harald Dahlin, Djursholm
därefter i arv till hans son advokat Hans Dahlin, Småland
Privat samling, USA
UTSTÄLLD: Hilding Linnqvist - retrospektiv, Liljevalchs konsthall, Stockhom 1957, katalognr 1

Kundcenter

Hilding Linnqvist oljemålning

Budhistorik (7 bud)
3437343
18 000
3437164
12 500
3436908
10 000
3431848
5 400
3429320
5 200

Slutpris SEK:
18 000
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer