Madeleine Pyk Den förtrollade skogen

476174

MADELEINE PYK (född 1934): "DEN FÖRTROLLADE SKOGEN", signerad M.Pyk, olja på duk, ca 135x260 cm;

Maskinskrivet brev/dagboksanteckningar av Madeleine Pyk medföljer (ej undertecknat) där bla målningen "Den förtrollade skogens" uppkomst beskrivs:

"När jag träffade Kri ville jag visa henne Österlen hitta ett hus i Brantevik dit hade jag längtat och vi hittade ett gathus i Simrishamn och ja så blev det Österlen som jag nu för första gången på 25 år vågat måla just nu visar jag dem här på museet plus en tavla av vår skogsbrand då vår skog brann opp på släktgården Skägga
Överskägga på norra Värmdö en släktgård sen några generationer jag var 20 år seglade med Lasse Forsberg och såg att det stod en rökpelare opp från skogen simmade i land vi jobbade med granruskor för att försöka släcka elden grannarna jobbade med motorsåg för att göra brandgator med förgäves skogen brann och det glödde i veckar efteråt hästarna ville inte rida genom skogen"
"Flera år senare spände jag upp en stor linneduk i ateljén preparerade den och målade svarta träd i full fart slängde på färgen det blev en kinesisk målning rullade ihop glömde bort hittade i våras och målade vidare mina figurer befolkar nu skogen nu heter den trollskogen det tog 60 år emellan ännu känner jag lukten"

De maskiskrivna breven finns i kundtjänst

Rum 10

Budhistorik (23 bud)
3396248
40 000
3396244
36 000
3396241
35 000
3396240
33 000
3396239
31 000

Slutpris SEK:
40 000
4 028 EUR, 4 576 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.