Gripsholmsfåtölj med fotpall Sommar

 
 
 
Auktionsnr
476147
 
Beskrivning

IKEA, "Medevi", 2 dlr., karmstol samt fotpall, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, Gripsholmsmodell, ljusgrå lackering, lösa plymåer, rutig klädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn L. OY, sitthöjd ca 41 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål


 
Kondition
Slitage, klädsel med fläckar, stoppningen torkad
 
Kategorier
Möbler, Fåtöljer, Design, Specialauktion
 
Visas och avhämtas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Rum 20
 
 
 
Gripsholmsfåtölj med fotpall Sommar
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
 
 
Budhistorik (8 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3395222
2017-07-30 19:36:53
3 600
3395214
2017-07-30 19:31:03
3 400
3395217
2017-07-30 19:33:23
3 200
3395214
2017-07-30 19:31:03
2 200
3395209
2017-07-30 19:16:56
2 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-07-30 kl 19:39
Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
4 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK