Tallrikar Famille rose Qianlong

476052

TALLRIKAR, 2 st., snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, "Double Peacock", dekor av påfågelspar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, fleur de lisbård i kälningen, brättet med strödda blomsterkvistar, diameter ca 22 cm

Slitage, färgbortfall, nagg, en med spricka

Orientaliskt, Porslin

Monter 28

Budhistorik (5 bud)
3393503
3393501
3390403
3386596
3384885

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.