Rörstrand Spetsmönstret Sommar

475971

RÖRSTRAND, "Spetsmönstret" (1837-1934), 50 dlr., matservis, flintgods, lila gravyr med dekor av orientaliska scener, vissa delar rakstämplade (före 1884), bestående av: 10 flata mattallrikar, 10 djupa mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 14 assietter, 6 uppläggningsfat samt en saladiere, mattallrikens diameter ca 25 cm

Krackeleringar, nagg, missfärgningar, sprickor

Keramik/Porslin, Specialauktion

Monter 28

Budhistorik (28 bud)
3391696
2 800
3392134
2 600
3391696
2 400
3391695
3391412

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.