Otto G Carlsund, Hommage ā Wäinö Aaltonen / Boccio

475927

OTTO G CARLSUND (1897-1948): Hommage ā Wäinö Aaltonen / Hommage ā Boccioni, signerade O.G.C, 2 samramade collage, 20 x 28 cm. Utförda 1948.
Medföljer även en signerad akvarell (troligtvis skiss till fond) samt osignerade collagedelar och pappersklipp till "Projekt för sjukhuskorridor med västlig belysning"
.
PROVENIENS: Professor Oscar Reutersvärds samling, Stockholm
.
DE CARLSUNDSKA MOBILERNA
"Den 23 mars 1950 lämnade Margareta Alexandra Carlsund en uppseendeväckande redogörelse

Budhistorik (18 bud)
3392696
6 400
3392693
6 200
3392692
6 000
3392621
5 400
3392615
5 200

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.