Axel Fridell

475871

AXEL FRIDELL (1894-1935): (4) Konstnären Gunnar Ruda, stämpel Gravyrskolan, bär signatur, torrnål, ca 20x16 cm; "Tiggaren", plåtsignatur, V état, FGK 1935, ca 10x7,5;
"Strandbild med skutor"- Visby eller Stockholm, otydlig plåtsignatur AFridell 1920", detta blad från 1954, torrnål, 12x15,5 cm,
HISTORIK: Bladet ingick i FGK:s medlemsportfölj 1954. Den upplagan trycktes på svagt gultonat papper, till skillnad mot 1920 och 1924 års vita papper. Att plåten varit med om två större upplagor kan förklara varför så många avdrag i FGK:s upplaga saknar den torrnålskaraktär som framträder i avdragen från 1920-talet;
"Utsikt från Assisi I 1921", osignerad, torrnål, 12,5x18,5 cm;
HISTORIK: Plåten inköptes av FGK (Föreningen för grafisk konst) från Axel Fridells dödsbo 1952.
I samband med föreningens 75-årsjubileum 1962 trycktes en upplaga om 100 ex. Dessa blad lottades ut som ett extrablad bland föreningens medlemmar. Detta blad är troligen en av dessa.

Oramade, gulnader

Rum 9, Vagga 1

Axel Fridell

Budhistorik (1 bud)

3392633
2017-07-28 18:46:00

2017-07-28 kl 20:09
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.