Spegel rokoko Ehrhart Göbel

475721

EHRHART GÖBEL (glasslipare och spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), toilettespegel, rokoko, polykrom dekor, brännstämplad samt Stockholms Hallstämpel, höjd ca 37,5, bredd 25,5 cm

Låddel saknas, senare bakstycke, åldersrelaterat slitage, senare glas

Speglar

Monter 10

Spegel rokoko Ehrhart Göbel

Budhistorik (7 bud)
3390481
3390479
3 600
3390277
3389455
3388169

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.